Štědrovečerní tabule a jak na ni

Štědrý den nám doslova dýchá na paty. Je to ten nejkrásnější z dní v roce. Jedinečná možnost, kdy se zastavíme, vše přichystáme a nazdobíme. Kouzlo Vánoc a rodina pospolu. Ale jak zůstat v klidu? Je tolik věcí, které musíme nachystat, aby tento den byl opravdu výjimečným a dokonalým. Vánoce jsou o rodině a přátelích, ale co si budeme povídat, tento den D je také docela dost o jídle. A jak nejlépe připravit vánoční tabuli a na co si dát pozor?

Vánoční stůl

christmas-dinner-1926937_1920.jpg

Je mnoho důležitých částí, na které bychom neměli zapomínat. Vánoční večeře je něco jako svatební obřad. Výzdoba je tou hlavní a nejdůležitější. Začínáme ubrusem, nejlépe se hodí bílý nebo krémový, ale na fantazii se meze nekladou. Ostatní prvky, jako je menší čtvercový ubrus, běhoun nebo ubrousky, můžete doladit do klasických barev, jako je červená a zelená. Nezapomínejte ani na dekorace, jako jsou svícny, lesní zeleň, jmelí, drobné vánoční ozdoby nebo symboly štěstí a v neposlední řadě adventní věnec. Každá taková drobnost dodá ještě více slavnostností atmosféře. 

Často si lámeme hlavu, jak správně uložit příbory a ostatní nádobí k podávaným chodům. Je to celkem snadné. Hlavní pravidlo pro příbory je, kladení ven od talíře dle chodů, které budeme podávat. Ale pozor na moučníkový příbor, ten leží nad talířem určeným k hlavnímu chodu. Rukojeť lžičky na moučník míří doprava a vidličky doleva. Pokud vaše menu obsahuje i dezert, příbory pokládáme nalevo od příboru nad ubrouskem, rukojeti míří doleva. Další nedílnou součástí jsou sklenice. Nedávejte více jak tři sklenice pro každého (víno, pivo, nealko). Můžeme například využít ukládání sklenic dle pokrmů. Sklenice k hlavnímu chodu leží nad špičkou nože, sklenička k předkrmu stojí napravo od sklenice pro hlavní chod a sklenice pro třetí nápoj stojí nad dvěma prvními sklenicemi. A v neposlední řadě talíře. Aby váš stůl nepůsobil příliš přeplácaný a chaotický je nejjednodušší připravit pouze talíř na hlavní chod, na který položíme papírový ubrousek a na něj talíř pro polévku. 

Tipy a pravidla

christmas-3015776_1920.jpg

Čekáte více hostů nebo jen chcete mít to nejstrategičtější místo pro hostitele? V tom případě se určitě vrhněte do přípravy zasedacího pořádku. Hosty a ne jen ty maličké, kteří ještě neumí moc číst, potěšíte místo klasické jmenovky například jejich fotografií. Tu můžete vložit do vánočního papírového rámečku, který bude umístěn na talíři pro polévku.

A jak je to s oblečením a dalšími pravidly? K večeři bychom měli přijít slavnostně naladění ale i oblečení. Není to jen kvůli fotkám, ale pěkně zvoleným oblečením dáváte tomuto dni ještě větší důležitost a hlavně vyjadřujete úctu k těm, s kterými sdílíte slavnostní stůl. Celkově dáváme najevo, jak je tento den pro nás všechny výjimečným. Oblečení by mělo být spíše konzervativní. Dámy mohou zvolit malou večerní róbu a pánové kalhoty košili a kravatu. Nezapomínejme na zvolení vhodné konverzace a zapomenutí na všechny křivdy hádky a nelibosti. 


Jednou z nejčastějších otázek ohledně pravidel u vánoční večeře je nevstávat od stolu. Nebojte, pokud hostitelka vstane od stolu, aby něco podala nebo připravila, nic zlého se nestane (samozřejmě to nesmí být příliš časté). Základem je, když se ke štědrovečernímu stolu usadíme, nikam už neodbíhejme. Největším prohřeškem je, pokud by někdo dojedl jako první a odešel rychle ke stromečku. Snažme se udržet vše co nejslavnostněji a až na pokyn se odeberme společně k nazdobenému stromečku. Třeba na základě zazvonění “Ježíška” na zvoneček.

Chody vánoční večeře

schnitzel-3279045_1920.jpg

Vánoční večeře je důležitou částí celých svátků vánočních a je tak nějak spojená s “obžerstvím”. Tradiční večeře mívá tři chody, ale ta štědrovečerní mívá mnohem více.  Každý národ má jiné zvyky a s nimi přicházejí i odlišnosti této večerní hostiny. Nejtradičnější v České republice je smažený kapr nebo řízky se salátem a rybí polévka. Na stole nechybí cukroví ani vánočka. Předkrmem bývá houbový kuba, polévka rybí, houbová nebo vývar. Hlavní chod bývá kapr, řízky a salát, dezert sladké, které je již založené na stole. Po štědrovečerní večeři se v mnohých rodinách spouští nekontrolované jezení všeho možného. Tedy nachystané sýry s ovocem, paštika, jednohubky a chlebíčky, různé slané pochutiny a samozřejmě vánoční cukroví. V některých rodinách později večer přichází na řadu i další pozdní večeře, kdy se rodina opětovně sejde u stolu a vypráví si o tom, co vše pod stromečkem nalezli.

Věříme, že tento váš den bude tím nejkrásnější a dle vašich přání. Za celý tým Qerko přejeme krásné prožití této slavnostní chvíle a celých svátku vánočních s těmi, na kterých vám záleží.Domu Jak Qerko funguje Qerko podniky Qerkoviny Qerkotipy

Previous
Previous

Jak mohou restaurace podpořit loajalitu zákazníků a vytvořit si štamgasty?

Next
Next

Steak, jak má být, vás nemusí připravit o půl výplaty