Steak, jak má být, vás nemusí připravit o půl výplaty

Poctivý a správně připravený steak patří k vrcholům kulinářského umění, třebaže se jedná o zdánlivě jednoduchou záležitost. Flák masa, šup s ním na gril nebo pánev a za chvilku máme hotovo. Omyl. Výběr masa, porcování i jeho příprava hrají velkou roli v tom, jestli na steak budete ještě dlouho vzpomínat, nebo na něj raději rychle zapomenete. Pojďme se tedy společně podívat na všechno, co dělá steak steakem a na místa, kde jej pokaždé dostanete v té nejvyšší kvalitě. 

Nejlepší steak začíná nejlepší pastvou

Opravdu skvělý steak nedostanete ze skotu, který zaživa třel bídu s nouzí. Růst kvalitního masa vyžaduje, aby zvířata měla velký prostor, co nejméně stresu a dostatek přirozené pastvy. Po porážce je pak nutné nechat maso vyzrát, a to až 30 dní, někdy i déle. Maso postupně začne ztrácet přebytečnou vodu a svalovina se uvolní, což má za následek křehkost výsledného steaku. 

Oblíbené typy steaků

Steaků existuje velká řada. Dělí se na základě kusu masa, které ze zvířete do steaků naporcujeme. Mezi nejoblíbenější steaky patří: 

Rib eye steak - Kus nařezaný z vysokého roštěnce, který se vyznačuje bohatým mramorováním (prorostlým tukem). To zajistí šťavnatost a jedinečnou chuť. 

T-Bone steak - Má výraznou vrstvu tuku ve tvaru písmene T a ideálně se hodí na grilování. Měl by mít alespoň 400 gramů. 

Hanger steak - Maso ze svalu bránice s unikátní kořeněnou chutí (způsobenou blízkostí k játrům). Známý je také pro dřívější nedostupnost, protože řezníci si tuto část většinou nechávali jenom pro vlastní potřebu.

Skirt steak - Maso, které pochází z hovězího pupku, vyznačující se vláknitou strukturou. Pro nejlepší chuť a texturu se doporučuje marinovat a pak prudce opékat. 

Příprava doma a v rukách šéfkuchaře

Absolutně dokonalý steak připraví jenom velmi zkušený kuchař, který má celý proces v ruce. Můžete se takovým steakovým expertem stát. Ale občas je fajn si na kvalitní steak zajít do restaurace, kde by vám měli ten nejlepší zážitek zaručit. Základem pro vynikajícím steak je:

  • Výběr toho nejlepšího masa

  • Spíše méně výrazné dochucení (na marinádu stačí troška hrubozrnné soli, mletý pepř a olivový olej)

  • Dokonale rozpálený gril nebo pánev, maso se nebude lepit

  • Odpočinek několik minut po odebrání z pánve nebo grilu, díky kterému se šťáva dostane do celého kusu masa

Podniky s vynikajícími steaky

Kde hledat poctivý steak připravený zkušeným kuchařem? Zkuste tyto Qerko podniky:

Harry’s restaurant 

V Harry’s restaurant dostanete hovězí z jejich vlastního chovu, u kterého zaručují tu nejvyšší míru jakosti. Rozhodně doporučujeme jejich vynikající Rib eye steak s pepřovou omáčkou. Harry’s restaurant a jejich jedinečné domácí hovězí na vás čeká na adrese Na Pankráci 1337/109, Praha 4. 

Krušovická Šalanda Pankrác 

Pořádný steak a půllitr (nebo několik) piva, které chutná jako křen? To najdete v Krušovické Šalandě Pankrác, kde si můžete vybrat z denní nabídky vyzrálých hovězích steaků. Šalandu najdete na adrese Na Strži 2097/63, Praha 4.

Restaurace Jáma 

Maso na mnoho způsobů (nejenom steaky, ale třeba i absolutně dokonalé burgery) spolu s výborným pivem najdete v legendární restauraci Jáma. Nám se pokaždé nejvíce sbíhají sliny na jejich rib eye steak z uruguayského masa Black Angus. Tento steak a mnohé další dobroty si můžete dát na adrese V Jámě 7, Praha 1.

Restaurace U Dvou Pánů 

Restaurace U Dvou Pánů se snaží inovovat pomocí moderních technik a technologií to nejlepší z klasické české kuchyně. Sázkou na jistotu je při každé návštěvě jejich steak z denní nabídky. Restauraci u dvou Pánů najdete na adrese Ovocný trh 579/6, Praha 1.

Restaurace Na Krétě 

Na Krétě si sice neužijete pláž a slunce, za to si zde můžete objednat skvělé pivo a něco na zub z bohatého menu plného moderních variant (nejen) českých jídel. Na jejich zakouřený flank steak s grilovanou kukuřicí se nedá zapomenout. Restauraci Na Krétě najdete na adrese Lesní 1144, Hořovice.Domu Jak Qerko funguje Qerko podniky Qerkoviny Qerkotipy

Previous
Previous

Štědrovečerní tabule a jak na ni

Next
Next

Qerko podniky - listopad 2020