10 věcí, které byste měli vědět o burgerech

Někdo je považuje za vrchol gastronomie, jiní nad nimi ohrnují nos jako nad fastfoodovým jídlem. Tak jako tak, burgery patří k extrémně oblíbeným pokrmům nejen v Americe, odkud pocházejí, ale po celém světě. Poctivě připravený burger skutečně nemůže být nazývaný fastfoodem, protože potřebuje čas, péči a ty nejčerstvější suroviny. Hamburger má bohatou historii a dokáže nám prozradit mnohé o moderní gastronomii. Nevěříte? Našich 10 hamburgerových faktů vás o tom (aspoň doufáme) přesvědčí. 

burger-3847278_1920.jpg

Vznik legendy

Podle jedné z hlavních historických teorií byl hamburger poprvé vytvořen ve Spojených státech v roce 1900 dánským přistěhovalcem Louisem Lassenem, majitelem podniku Louis's Lunch ve městě New Haven. Název novému pokrmu dodali námořníci z Hamburku, u kterých byl kulinářský vynález velmi oblíbený. První zákazník, který kdy hamburger ochutnal, si objednal rychlé teplé jídlo a Louis už neměl k dispozici žádné steaky.  Proto vzal mleté hovězí maso a udělal z něj placku, kterou opekl a vložil mezi dva plátky toastu. Existuje však velké množství jiných teorií vzniku burgeru a někteří odborníci nepovažují Louisův sendvič za pravý hamburger. 

Věčná moudrost severokorejského vůdce

Předchozí teorie není správná také podle bývalého severekorejského diktátora Kim Čong Ila, který v roce 200 prohlásil, že vynálezcem hamburgeru byl právě on. 

Na to vám pusa stačit nebude

Jak velký byl největší hamburger v historii? Jednalo se o skutečného giganta. V roce 2017 jej v německém Pilsingu připravili kuchaři Tom Reicheneder, Rudi Dietl, Josef Zellner, Hans Maurer a Christian Dischinger. Masivní hamburger vážil 1164,2 kg.

Skutečně luxusní zážitek

Nejdražší hamburger na světě stojí neuvěřitelných 5 000 dolarů a najdete v něm hovězí maso wagyu, pečené foie gras či hobliny z černého lanýže. Tzv. Fleurburger 5000 si můžete objednat v Las Vegas v restauraci Fleur, která se nachází uvnitř kasina Mandalay Bay Resort and Casino.

Cesta kolem světa (nebo za ucpanými tepnami)

Pokud bychom uspořádali všechny hamburgery snězené v USA za jeden rok do přímky, získali bychom linii, která by 32krát oběhla Zemi. 

Bez burgeru by nebyl Iron Man

Robert Downey Jr. tvrdí, že restaurace Burger King mu zachránil život před drogovou závislostí. V roce 2003 po konzumaci velkého množství drog si zde dal hamburger a shledal ho tak nechutným (vlivem omamných látek, ne chybou kuchaře), že ho to donutilo přehodnotit svůj život. Hned poté prý vyhodil všechny své drogy do oceánu.

Burger na věčné časy

Plátek masa z McDonald’s se prakticky nemůže zkazit. Není to proto, že tento nadnárodní koncern pumpuje do svého jídla nějaké záhadné chemikálie, ale proto, že proces vaření jej promění prakticky v sušené maso. O kvalitě jejich výrobků necháme čtenáře rozhodnout podle vlastní zkušenosti. 

Nejenom hovězí

Mletý plátek masa v hamburgeru může být připravený z různých zdrojů. Například v Americe najdeme síť restaurací Twisted Root Burger Co, kde se podávají klokaní i bobří hamburgery a můžete si objednat také pokrmy z masa pštrosa nebo emu. 

A nejenom přirozené hovězí

5. srpna 2013 byl zkonzumován první hamburger vyrobený z masa vypěstovaného z kravských kmenových buněk. Hamburger byl výsledkem výzkumu v Nizozemsku vedeného Markem Postem na Maastrichtské univerzitě a sponzorovaný spoluzakladatelem společnosti Google, Sergejem Brinem.

Vegetariánská vzpoura

Organizace za práva zvířat nabídla úředníkům z Hamburku (v americkém státě New York, ne v německém originálu) 15 000 dolarů za změnu názvu města na Veggieburg.

Dejte si ty nejlepší burgery v našich podnicích!

Objednejte si šťavnaté a poctivě připravené burgery v podnicích Qerko a zaplaťte za ně pomocí šikovné aplikace bez mávání na obsluhu. Vyzkoušejte třeba: 

2kk Burger and Grill 

Ráj burgerů i dalších dobrot, který najdete na adrese Náměstí Míru 13, Praha 2. Doporučujeme například jejich nezapomenutelný El Diablo burger, ve kterém najdete hovězí chuck roll (mleté maso), ledový salát, rajče, chipotle majonézu, jalapeňos papričky a sýr cheddar. 

Putica 

Důležitá zastávka pro každého, kdo si chce vychutnat ty nejlepší burgery na Žižkově a v širokém okolí. Podnik Putica najdete na adrese Sudoměřská 1919/9, Praha 3 a rozhodně si někdy objednejte jejich hamburger Švýcar. Najdete v něm vyzrálé hovězí maso z české stračeny, uzenou slaninu, sýr raclette, majonézu z nakládané zeleniny a salát. Nezapomeňte to také zapít půllitrem Únětické 10,7°.

Guston  

V podniku Guston se můžete zakousnout do burgeru připraveného z čerstvých lokálních surovin nebo ochutnat další speciality jako jejich úžasnou sezónní zvěřinovou paštiku. Restaurace se nachází na adrese Prokopovo náměstí 3, Praha 3. Nejvíce nám zde zachutnal VENISON Burger z výběrového jeleního masa, pancetty, sýru Brie, brusinkového džemu, kousku červené řepa, balsamica a salátu.

Kaiser Franz Beer & Burger 

Kavárna, bistro a hospoda v jednom, kde si můžete dát vynikající burger a vychutnat zlatavý půllitr z místních pivovarů. Podnik Kaiser Franz Beer & Burger se nachází na adrese Belgická 17, Praha 2. Objednat si můžete třeba jejich Umami burger, ve kterém najdete 150 g vyzrálého hovězího masa, nakládanou žlutou řepu, asijský salátek, černý sezam a speciální Kaiserovu Umami majonézu.
Domu Jak Qerko funguje Qerko podniky Qerkoviny Qerkotipy

Previous
Previous

Qerko podniky - červen 2021

Next
Next

Qerko podniky - květen 2021