Kulinářský průvodce Ostravou v době koronaviru

Ostrava, moravskoslezská metropole, kterou ve svých písních opěvuje Jaromír Nohavica. Z tohoto historického centra havířiny se v posledních desetiletích stalo významné lokální centrum zajímavé architektury, kulturního dění a samozřejmě také kulinářských zážitků. Co všechno si zde můžete dát a kde ochutnat to nejlepší z Ostravy i v dnešní složité době?

ostrava-977640_1920.jpg

Moravskoslezské speciality

Ostrava a okolí jsou vyhlášené mnoha místními produkty, ve kterých se mísí vlivy české a polské kuchyně. Mezi nejznámější lokální dobroty patří: 

Ostravská klobása

Ostravskou klobásu najdete v sortimentu prakticky každého kvalitního řeznictví. V samotné Ostravě ji ale často nabízejí také restaurace, kde vám bude nejlépe chutnat s křenem a točeným pivem. Tajemství pravé ostravské klobásy spočívá v použití jak mletého, tak pouze krájeného libového vepřového masa, které by mělo být na průřezu dobře vidět. 

Štramberské uši

Sladká klasika, kterou nejčastěji najdete na nejrůznějších lidových slavnostech nebo v certifikovaných obchodech. Nezapomenutelná perníková chuť zabalená do tvaru kornoutu. Jedná se o první český potravinářský výrobek, jehož zeměpisný původ a receptura jsou od roku 2007 chráněny Evropskou Unií. 

Vařónka

Libo něco silnějšího? Vařónka je druh kořalky typický pro východní polovinu Moravskoslezského kraje. Připravuje se z karamelového cukru, vody, citronové šťávy, skořice a hřebíčku. Ideálně by se vařónka měla podávat horká. 

Pivo Radegast

Pivo Radegast je relativně moderní, ale rozhodně zde zvládlo zapustit kořeny, podobně jako další zdejší zlatavý mok – Ostravar. Jedinečná hořkost a výrazná chuť Radegastu vás mohou provázet po celé cestě Ostravou, doporučujeme si ale občas odpočinout u dobrého jídla. A kam v Ostravě vyrazit a kde si objednat?

Pivo a něco dobrého k němu

Hořký Radegast si nejlépe vychutnáte přímo v ostravské Radegastovně, která se nachází na Masarykově Náměstí 13. Vyzkoušejte tankové pivo, které chutná stejně jako přímo v pivovaru a dejte si k němu pořádné jídlo z čerstvých lokálních surovin. 

Potřebujete nutně uhasit žízeň? Na to jsou experti v Chacharově Hasičárně, kterou najdete na adrese Václava Jiříkovského 285/46. Kromě řízného piva doporučujeme také jejich poctivé pečené koleno, které je před pečením na 24 hodin ponořeno do česnekového láku. 

Burger, jak se patří

Hledáte místo, kde si můžete dát to nejlepší z české kuchyně a zároveň vyzkoušet jeden z nejlepších burgerů v celé Ostravě? Pak zamiřte do restaurace a vinného sklípku Hapečko, na adrese Pavlovova 3048/40. Ze stálé nabídky se nám vždycky nejvíce sbíhají sliny na burger z vyzrálého hovězího masa s čedarem a slaninou. Na menu najdete ale i méně tradiční burgery z kuřecích prsou, trhaného kachního masa nebo jeho bezmasou verzi s halloumi sýrem. 

Vynikající pizzu

Pizza jako z Itálie na vás čeká v Pizzerii Fontána na adrese Horní 1492/55 v Ostravě – Hrabůvce. Až do domu vám machři z Fontány rádi přivezou klasiku jako pizza Margharita, Quatro Formaggi nebo Prosciutto e rucola. Nám se velmi zalíbila jejich vlastní pizza Fontána s tomatovou omáčkou, šunkou, žampiony, rajčaty, olivami a  mozzarelou.

Něco ostřejšího z mezinárodní kuchyně

V Ostravě potěšíte chuťové buňky nejen domácí klasikou nebo pizzou, ale také specialitami z mexické kuchyně. Ty nejlahodnější pokrmy ze Střední Ameriky můžete objevovat v restauraci Los Capolitos, kterou v Ostravě najdete na adrese Janáčkova 1797/4. Pokud nevíte, co si vybrat, tak si objednejte například jejich mexický talíř, kde najdete velké množství čerstvých surovin připravených podle původních receptur. 

Bezmasé, ale lahodné jídlo

Ani vegetariáni či vegani v Ostravě a okolí nepřicházejí o jedinečné kulinářské zážitky. V restauraci Black Kale Superfood na adrese Smetanovo náměstí 10 můžete ochutnat bezmasá jídla té nejvyšší kvalitě připravovaná přímo na místě z čerstvých surovin. Nás nejvíce okouzlil široký výběr veganských burgerů v domácí bylinkové housce s hranolky.Domu Jak Qerko funguje Qerko podniky Qerkoviny Qerkotipy

Previous
Previous

Qerko podniky - březen 2021

Next
Next

Udržitelný přístup v restauracích