Kouzlo hor na talíři

Začátek letošní zimy byl spíše deštivý, ale mrazíky a sníh už přece jenom dorazily alespoň na horské vrcholky. Když to tedy počasí (a vláda) dovolí, tak je čas myslet na zimní radovánky. Kromě řádění na sjezdovkách doporučujeme také ochutnávku typických jídel horských regionů. Ať už se totiž za sněhem u nás vydáte kamkoliv, vždycky máte šanci narazit na unikátní delikatesy. 

landscape-638446_1920.jpg

Na čem si pochutnává Krakonoš?

Jídlo na horách musí být vydatné, chutné a většinou se připravuje z levnějších surovin. Život na horách byl dříve velmi těžký, ale místní za dlouhá léta dokázali vykouzlit z několika ingrediencí skutečně pohádkové pokrmy. 


Slávu po celé republice si získalo krkonošské kyselo, které vás svojí chutí posilní i po tom nejnáročnějším lyžování. Jedná se o relativně skromné jídlo připravované z chlebového kvásku, sušených lesních hub a brambor. Přes svou jednoduchost se rozhodně jedná o horské jídlo s nezapomenutelnou chutí (zejména pokud vám ho po horalsku naservírují s vejci míchanými na sádle). 


Houby a brambory hrají v krkonošské kuchyni ty nejdůležitější role. Objevují se ve velkém množství typických krkonošských jídel. Kromě kysela rozhodně zkuste místní variantu houbového kuby s uzenou krkovicí nebo bramborové škubánky s mákem. Na dezertech se nejčastěji objevují borůvky, které zdobí horské pěšiny na všech českých vrcholcích. 


Jesenické dobroty

V jesenické kuchyni se mísí vlivy Slezska, Moravy a typické horské ingredience. Už podle názvu by mělo stát za to okusit „království nebeské”, což je libový uzený bůček vařený se sušeným ovocem. Po správně divoké noci každý ocení také vynikající polévku z medvědího česneku. Podobně poslouží i slezská bramboračka se špekem a zeleninou dušenou na másle. Pro náročnější gurmány v Jeseníkách pak doporučujeme vyhlášenou hovězí pečeni na zázvoru podávanou z domácími nudlemi. 


Co vyzkoušet v Orlických horách?

Orlické hory bývají někdy při výběru zimní dovolené přehlížené. I zde však najdete krásně sjezdné svahy a vynikající jídlo. Kdo hledá zajímavou porci masa, musí ochutnat bolehoštský řízek, který je plněný zelnou nádivkou. Každý region má svoji vlastní verzi bramboráku a v tom orlickém (nazývaném křapanec) často najdeme uzené maso a zelí. Milovníci sladkých jídel si zde také přijdou na své. Zachutnají jim například vynikající koláče z listového těsta (typické na svatbách), makovec nebo horká ovocná polévka.


Kde okusit regionální horské speciality?

mushroom-448866_1920.jpg

Restaurace Amenity Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn je hlavním centrem české zimní turistiky. V místní restauraci Amenity si můžete užít výhled na krásnou krkonošskou krajinu i jídlo připravované z lokálních surovin. Jedná se o jedno z nejlepších míst, pokud chcete ochutnat krkonošské kyselo podle té správné horské receptury. Kromě kysela rozhodně stojí za vyzkoušení třeba domácí bramborové šišky (škubánky) na másle s mákem. 


Bouda pod Sněžkou

Krkonošské dobroty všeho druhu na vás čekají také v Boudě pod Sněžkou. Prostor restaurace se starobylými kamny uprostřed vypadá, jako byste se propadli časem do krkonošské historie. A podobně to je i s jídelním lístkem, kde najdete například filet z úpského pstruha nebo domácí kynutý borůvkový knedlík.  


Hotel Kamzík

Restauraci a hotel Kamzík najdete v samém srdci CHKO Jeseníky a můžete zde ochutnat jak místní speciality, tak nejrůznější jídla ze zahraniční kuchyně. Neprohloupíte, když si objednáte Juráše nebo Ondráše (kuřecí či vepřové maso v bramboráku). Opět zde mají také výborné domácí borůvkové knedlíky, které se přímo rozplývají na jazyku. 


Hotel Beskyd Trojanovice

A teď něco trochu z menších vrcholků. Beskydy nabízejí nejenom krásnou přírodu, ale také jedinečné a vynikající jídlo. V hotelové restauraci Beskyd Trojanovice můžete každý den za rozumnou cenu ochutnat poctivě připravené pokrmy z místních surovin.Domu Jak Qerko funguje Qerko podniky Qerkoviny Qerkotipy

Previous
Previous

Kde a jak nejlépe nastartovat svůj den

Next
Next

Qerko podniky - prosinec 2020